האם כדאי לתרגל טכניקה בנגינה על הפסנתר?

שירה יגיל

ישנם מורים לפסנתר שלא מלמדים טכניקה בשיעורי הפסנתר, אני באופן אישי, למדתי את הבעיה הזאת בכך שקיבלתי תלמידי פסנתר שלמדו אצל מורים שלא מלמדים טכניקה, וכשהגיעו אליי, הם לא ידעו לנגן אפילו סולם דו מז'ור.

טכניקה על פסנתר


באופן אישי, אני לא מבינה למה יש מורים לפסנתר שבוחרים לא ללמד טכניקה, בתור ילדה ממש צעירה, הייתי מתחילה כל אימון וכל שיעור בסולמות, בארפג'ים, בקדנצות. הייתי צריכה לגלות בקיאות באצבועים, במהירויות וביכולות לעבור מסולם לסולם הן המזורים והן המינוריים. כמו כן, נדרשתי לנגן אטיודים, בעיקר של צ'רני, האנון, מושקובסקי ועוד, לכן אני מנסה את השיטות האלה גם על תלמידיי, כמובן שבמינון שונה, וזה משתנה מתלמיד לתלמיד.

באופן אישי לא קיבלתי חינוך מוזיקלי רוסי, שכידוע, שם הדרישות הן גבוהות מאוד בתחום התרגול והמשמעת של האימונים, גם בתחום הטכניקה. למדתי בארץ ולמרות כל זאת, טכניקה אף פעם לא הייתה "מילה גסה", הייתי צריכה לעשות אותה כפי שמתרגלים ספרינטים לפני אימון כדורסל או חימום גופני לפני ג'ודו, אלא שבפסנתר, לתרגל טכניקה זה גם לימוד התיאוריה וההרמוניה של המוזיקה. כי איך תדע לאיזה סולם עוברים משיעור לשיעור בלי שתדע את 'מעגל הקווינטות'? ואיך תבין את כל נושא ה'התקים' מבלי להסביר את ההיגיון של מעגל הקווינטות?

התלמיד לפסנתר צריך להבין מה הוא מנגן, תלמידים גם שואלים שאלות בזמן השיעור כשהם מבצעים יצירה, התלמיד שואל למה המלחין בחר לכתוב 'פה דיאז כפול' ולא סול. ואז אני מסבירה את הנושא של הסולם. את הנושא של הצלילים ההאנהרמוניים וכו'… איך שלא נסתכל על תחום הוראת הפסנתר, אין קיצורי דרך, אין ללמד באופן שטחי, ואי אפשר שלא להתמודד עם כל ההיבטים המוזיקליים באופן לימודי-דידקטי.

אני כועסת בתוך תוכי כשתלמיד מגיע אלי ממורה לפסנתר זה או אחר, והמורה "חיפף" איתו את המקצוע, לרוב ההורה לא מודע לעובדה ששילם על עבודה לא מקצועית.

העבודה על טכניקה בנגינה על הפסנתר היא הכרחית, ואם נורא סובלים מכך שהחומר הטכני משעמם, המורה צריך להוציא מתוך היצירה את "המקומות הקשים" ולתרגל אותם עם התלמיד כאילו היו אטיודים.

לא פעם, הרהרתי ביני לביני אם ניתן ללמד פסנתר באופן יותר ידידותי, פחות לוחץ ולהיות יותר נינוחה וותרנית. אולי אני קצת מגזימה, אבל ככל שניסיתי לחשוב נוכחתי שאו שעובדים, או שבוחרים במקצוע אחר.

מאמרים אחרונים

איך לכתוב אקורד גדול, קטן, מוגדל ומוקטן

לימוד אקורדים: מה זה אקורד מוזיקלי

מהו האקורד? אקורד (מאנגלית: A chord) או בשמו העברי תצליל הוא צירוף של שלושה

המשך לקרוא

היגיינת הפה ופיתוח קול

הטיפ השבועי בפיתוח קול: טיפ #3

היגיינת הפה – מומלץ מאוד בכללי לשמור על היגיינת הפה באופן יומיומי גם בלי קשר לשירה כדי

המשך לקרוא

דניאל וייס יומן גיטרה 3

יומן גיטרה #3 – Square To Check – Uno

הקשיבו לקטע שכתב דניאל וייס לטריו של בו הוא מנגן SQUARE TO CHECK, הקטע

המשך לקרוא

שיעורי פיתוח קול עם טיגרן גספריאן - טיפ #2

הטיפ השבועי בפיתוח קול: טיפ #2

פיתוח קול - טיפ #2 תרחיש: יש קטע משיר כלשהו שכשאת/ה מנסה לשיר אותו,

המשך לקרוא

שיעורי פיתוח קול עם טיגן גספריאן - טיפ #1

הטיפ השבועי בפיתוח קול: טיפ #1

פיתוח קול – טיפ #1 כשאתם מבצעים תרגיל קולי, שימו אצבע מתחת לסנטר ותוודאו

המשך לקרוא

חיפוש באתר