מהו סולם מוזיקלי ולמה חשוב ללמוד איך לנגן סולמות

עמית קופרארד

סולם מוזיקלי הוא קבוצה של צלילים בעלת אופי או צבע מסוים, לדוגמה, יש סולמות מוזיקליים שמזוהים אצלנו כבעלי אופי עצוב ויש כאלה שמשדרים לנו משהו שמח. יש גם סולמות מוזיקליים שאופייניים למוסיקה אתנית שונה, כגון המקאם, המאפיין מוסיקה ערבית.

סולם מוזיקלי

סולמות מוזיקליים בסיסיים

הסולמות המוזיקליים הבסיסיים הם הסולמות המז'וריים והמינוריים, המוסיקה המערבית בנויה על המערכת הטונאלית, הבנויה על סולמות מז'וריים ומינוריים. המערכת הטונאלית היא מערכת שבנויה על מתח ופתרון. כאשר יצירה נכתבת בסולם מסוים, לדוגמה דו מז'ור, האוזן שלנו תדע לזהות מתי אנחנו נמצאים במצב של מתח, ומתי מגיע הפתרון, שמורגש אצלנו כמשהו יציב, שאפשר לסיים איתו יצירות ומשפטים מוזיקליים. הכי קל להדגים זאת בשיר "יונתן הקטן". שירו לעצמכם את השיר יונתן הקטן, עד "רץ בבוקר אל הגן". המשפט "רץ בבוקר אל הגן" מסתיים במצב מאוד מתוח, ולא יעלה על הדעת לסיים שם את השיר. מנגד, המשפט "אפרוחים חיפש" מסתיים ביציבות מרשימה כיוון שהוא מסתיים על האקורד המרכזי של הסולם בו נכתבה היצירה (למבינים, מדובר על הדרגה הראשונה של הסולם, המכונת טוניקה).

באופן כללי נאמר שמכל צליל על הפסנתר ניתן להתחיל לנגן סולם כלשהו. המבנה של הסולם יהיה זהה אך גובה הצליל (פיצ'- Pitch) יהיה שונה. כך, בדרך כלל נשים ישירו בסולם גבוה יותר, וגברים בסולם נמוך יותר, אך שוב- גובה הסולם שייבחר בסוף לא ישנה את האופי והצבע של הסולם.

מאפייני הסולמות המוזיקליים

המאפיין העיקרי של סולם מז'ור הוא הטרצה הגדולה שיש בין הדרגה הראשונה והשלישית. מרווח זה משדר לנו צבע, שהמוח שלנו מפרש אותו כמשהו "שמח". בעוד בסולם המינורי מדובר על טרצה קטנה בין הדרגה הראשונה לשלישית. אם תקשיבו לפרק הראשון של הסונטה המפורסמת של בטהובן "סונטת אור ירח", החל מהשנייה הראשונה תרגישו הרגשה נוגה, שכן הסולם בו בחר המלחין הוא דו דיאז מינור, והיצירה נפתחת באקורד דו דיאז מינור (הדרגה הראשונה של הסולם). מצד שני, אם נחזור ל"יונתן הקטן", נרגיש למן ההתחלה את המז'וריות שבשיר, שכן הוא נפתח עם האקורד הראשון של סולם מזורי.

הסולם הפנטטוני הוא סולם המאפיין את המוזיקה במזרח הרחוק, וניתן לעשות בו שימושים שונים גם במוסיקת הג'אז והבלוז. הסולם שנקרא "סולם בלוז" הוא למעשה זהה כמעט לסולם הפנטטוני המינורי (יש פנטטוני מינורי ומז'ורי).

איך לנגן סולם מז'ור ומינור – מבנה הסולמות המוזיקליים

  • מרווחים בסולם מז'ור - טון – טון – חצי טון – טון – טון – טון – חצי טון. (לדוגמה: דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי, דו).
  • מרווחים בסולם מינור טבעי - טון – חצי טון – טון – טון – חצי טון – טון – טון (דו, רה, מי במול, פה, סול, לה במול, סי במול, דו).
  • מרווחים בסולם מינור הרמוני - טון – חצי טון – טון – טון – חצי טון – טון וחצי – חצי (דו, רה, מי במול, פה, סול, לה במול, סי, דו).
  • מרווחים בסולם מינור מלודי - טון – חצי טון – טון – טון – טון – טון – חצי טון. (דו, רה, מי במול, פה, סול, לה, סי, דו).

למה חשוב לדעת לנגן סולמות או שמספיק לנגן משמיעה

קודם כל חשוב לדעת לנגן סולמות כיוון שבחלק ניכר מהיצירות הקלאסיות והשירים יש סולמות שלמים וחלקי סולמות, והיכרות עם הסולמות תקל עלינו לנגן את אותן יצירות. כמו כן, תרגול של סולמות משפר את הרמה הטכנית של הפסנתרן ומעלה מאוד את הביטחון בנגינה. בנוסף, היכרות עם הסולמות תיתן חופש אומנותי רחב יותר למי מאיתנו שרוצה להלחין שירים, לנגן משמיעה שירים, לעשות טרסנפוזיציה (העברת סולם) וכו'. בשלב מתקדם יותר, על מנת לאלתר בסגנון ג'אז, ההיכרות עם הסולמות היא הכרחית.

מאמרים אחרונים

איך לכתוב אקורד גדול, קטן, מוגדל ומוקטן

לימוד אקורדים: מה זה אקורד מוזיקלי

מהו האקורד? אקורד (מאנגלית: A chord) או בשמו העברי תצליל הוא צירוף של שלושה

המשך לקרוא

היגיינת הפה ופיתוח קול

הטיפ השבועי בפיתוח קול: טיפ #3

היגיינת הפה – מומלץ מאוד בכללי לשמור על היגיינת הפה באופן יומיומי גם בלי קשר לשירה כדי

המשך לקרוא

דניאל וייס יומן גיטרה 3

יומן גיטרה #3 – Square To Check – Uno

הקשיבו לקטע שכתב דניאל וייס לטריו של בו הוא מנגן SQUARE TO CHECK, הקטע

המשך לקרוא

שיעורי פיתוח קול עם טיגרן גספריאן - טיפ #2

הטיפ השבועי בפיתוח קול: טיפ #2

פיתוח קול - טיפ #2 תרחיש: יש קטע משיר כלשהו שכשאת/ה מנסה לשיר אותו,

המשך לקרוא

שיעורי פיתוח קול עם טיגן גספריאן - טיפ #1

הטיפ השבועי בפיתוח קול: טיפ #1

פיתוח קול – טיפ #1 כשאתם מבצעים תרגיל קולי, שימו אצבע מתחת לסנטר ותוודאו

המשך לקרוא

חיפוש באתר